SATURDAY AUG. 28 at 7:30 PM
OKOTOKS
COCHRANE
Cochrane Arena
FRIDAY SEP. 3 at 7:30 PM
OKOTOKS
COCHRANE
Cochrane Arena
FRIDAY SEP. 10 at 8:00 PM
HIGH RIVER
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY SEP. 10 at 8:00 PM
MOUNTAINVIEW
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY SEP. 10 at 8:00 PM
WETASKIWIN ICEM.
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
SATURDAY SEP. 11 at 7:30 PM
KAINAI
COCHRANE
Cochrane Arena
SATURDAY SEP. 11 at 8:00 PM
AIRDRIE
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
SUNDAY SEP. 12 at 2:45 PM
RED DEER
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
FRIDAY SEP. 17 at 8:00 PM
KAINAI
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY SEP. 17 at 8:00 PM
COCHRANE
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY SEP. 17 at 8:00 PM
THREE HILLS
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
FRIDAY SEP. 17 at 8:00 PM
RED DEER
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY SEP. 17 at 8:30 PM
PONOKA
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY SEP. 18 at 7:30 PM
MEDICINE HAT
LOMOND
Vulcan Arena
SATURDAY SEP. 18 at 7:30 PM
OKOTOKS
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY SEP. 18 at 8:00 PM
SYLVAN LAKE
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY SEP. 18 at 8:30 PM
AIRDRIE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SATURDAY SEP. 18 at 8:30 PM
COCHRANE
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY SEP. 19 at 4:15 PM
THREE HILLS
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
FRIDAY SEP. 24 at 7:30 PM
SYLVAN LAKE
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY SEP. 24 at 7:30 PM
RED DEER
STETTLER
Stettler Recreation Centre
FRIDAY SEP. 24 at 8:00 PM
COALDALE
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY SEP. 24 at 8:00 PM
PONOKA
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
FRIDAY SEP. 24 at 8:00 PM
STRATHMORE
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY SEP. 24 at 8:00 PM
KAINAI
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY SEP. 24 at 8:30 PM
THREE HILLS
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY SEP. 25 at 7:30 PM
COCHRANE
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY SEP. 25 at 8:00 PM
KAINAI
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
SATURDAY SEP. 25 at 8:00 PM
AIRDRIE
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY SEP. 25 at 8:00 PM
SYLVAN LAKE
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY SEP. 25 at 8:30 PM
STETTLER
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SATURDAY SEP. 25 at 8:30 PM
OKOTOKS
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SUNDAY SEP. 26 at 2:30 PM
LOMOND
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SUNDAY SEP. 26 at 2:30 PM
HIGH RIVER
COCHRANE
Cochrane Arena
SUNDAY SEP. 26 at 2:45 PM
SYLVAN LAKE
MEDICINE HAT
Kinplex
WEDNESDAY SEP. 29 at 8:00 PM
RED DEER
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
FRIDAY OCT. 1 at 7:15 PM
STETTLER
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY OCT. 1 at 7:30 PM
COCHRANE
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY OCT. 1 at 8:00 PM
MOUNTAINVIEW
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY OCT. 1 at 8:00 PM
COALDALE
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY OCT. 1 at 8:00 PM
ROCKY
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SATURDAY OCT. 2 at 7:00 PM
HIGH RIVER
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY OCT. 2 at 7:30 PM
SYLVAN LAKE
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SATURDAY OCT. 2 at 7:30 PM
AIRDRIE
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY OCT. 2 at 8:00 PM
MOUNTAINVIEW
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY OCT. 2 at 8:00 PM
MEDICINE HAT
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY OCT. 2 at 8:30 PM
STETTLER
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SATURDAY OCT. 2 at 8:30 PM
LOMOND
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY OCT. 3 at 1:15 PM
KAINAI
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
SUNDAY OCT. 3 at 2:30 PM
MEDICINE HAT
COCHRANE
Cochrane Arena
SUNDAY OCT. 3 at 3:00 PM
STRATHMORE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
WEDNESDAY OCT. 6 at 8:00 PM
THREE HILLS
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
FRIDAY OCT. 8 at 7:30 PM
KAINAI
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY OCT. 8 at 8:00 PM
STRATHMORE
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY OCT. 8 at 8:00 PM
PONOKA
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
FRIDAY OCT. 8 at 8:00 PM
STETTLER
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
SATURDAY OCT. 9 at 7:00 PM
LOMOND
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY OCT. 9 at 7:30 PM
OKOTOKS
COCHRANE
Cochrane Arena
SATURDAY OCT. 9 at 7:30 PM
MOUNTAINVIEW
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SATURDAY OCT. 9 at 8:00 PM
AIRDRIE
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY OCT. 9 at 8:00 PM
STRATHMORE
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY OCT. 9 at 8:15 PM
ROCKY
MEDICINE HAT
Kinplex
SUNDAY OCT. 10 at 2:45 PM
MOUNTAINVIEW
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
SUNDAY OCT. 10 at 3:30 PM
MEDICINE HAT
STETTLER
Stettler Recreation Centre
SUNDAY OCT. 10 at 6:00 PM
ROCKY
COALDALE
Coaldale Sportsplex
FRIDAY OCT. 15 at 7:00 PM
STRATHMORE
KAINAI
Kainai Sports Centre
FRIDAY OCT. 15 at 7:30 PM
LOMOND
COCHRANE
Cochrane Arena
FRIDAY OCT. 15 at 7:30 PM
MOUNTAINVIEW
STETTLER
Stettler Recreation Centre
FRIDAY OCT. 15 at 8:00 PM
COALDALE
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY OCT. 15 at 8:00 PM
MEDICINE HAT
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY OCT. 15 at 8:00 PM
THREE HILLS
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY OCT. 15 at 8:30 PM
RED DEER
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY OCT. 16 at 7:30 PM
HIGH RIVER
LOMOND
Vulcan Arena
SATURDAY OCT. 16 at 8:00 PM
OKOTOKS
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
SATURDAY OCT. 16 at 8:00 PM
COCHRANE
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY OCT. 16 at 8:00 PM
STETTLER
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY OCT. 16 at 8:30 PM
AIRDRIE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SATURDAY OCT. 16 at 8:30 PM
KAINAI
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY OCT. 17 at 2:45 PM
HIGH RIVER
MEDICINE HAT
Kinplex
SUNDAY OCT. 17 at 3:00 PM
SYLVAN LAKE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
WEDNESDAY OCT. 20 at 8:00 PM
SYLVAN LAKE
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
FRIDAY OCT. 22 at 7:00 PM
COALDALE
KAINAI
Kainai Sports Centre
FRIDAY OCT. 22 at 7:30 PM
STRATHMORE
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY OCT. 22 at 8:00 PM
RED DEER
THREE HILLS
Centennial Place Arena
FRIDAY OCT. 22 at 8:00 PM
MEDICINE HAT
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY OCT. 22 at 8:00 PM
STETTLER
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
FRIDAY OCT. 22 at 8:00 PM
PONOKA
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY OCT. 22 at 8:00 PM
MOUNTAINVIEW
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
SATURDAY OCT. 23 at 7:30 PM
MEDICINE HAT
LOMOND
Vulcan Arena
SATURDAY OCT. 23 at 7:30 PM
ROCKY
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SATURDAY OCT. 23 at 8:00 PM
COCHRANE
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY OCT. 23 at 8:00 PM
KAINAI
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY OCT. 23 at 8:30 PM
HIGH RIVER
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY OCT. 24 at 1:15 PM
STETTLER
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
SUNDAY OCT. 24 at 3:00 PM
RED DEER
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
FRIDAY OCT. 29 at 7:30 PM
RED DEER
STETTLER
Stettler Recreation Centre
FRIDAY OCT. 29 at 7:30 PM
THREE HILLS
COCHRANE
Cochrane Arena
FRIDAY OCT. 29 at 8:00 PM
SYLVAN LAKE
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY OCT. 29 at 8:00 PM
ROCKY
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
FRIDAY OCT. 29 at 8:00 PM
LOMOND
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
FRIDAY OCT. 29 at 8:00 PM
KAINAI
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
SATURDAY OCT. 30 at 3:15 PM
STRATHMORE
MEDICINE HAT
Kinplex
SATURDAY OCT. 30 at 7:00 PM
COCHRANE
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY OCT. 30 at 7:30 PM
AIRDRIE
STETTLER
Stettler Recreation Centre
SATURDAY OCT. 30 at 7:30 PM
PONOKA
LOMOND
Vulcan Arena
SATURDAY OCT. 30 at 7:30 PM
THREE HILLS
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY OCT. 30 at 8:00 PM
HIGH RIVER
SYLVAN LAKE
NexSource Centre
SATURDAY OCT. 30 at 8:00 PM
MOUNTAINVIEW
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY OCT. 30 at 8:00 PM
OKOTOKS
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SUNDAY OCT. 31 at 4:15 PM
COALDALE
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
FRIDAY NOV. 5 at 7:30 PM
RED DEER
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY NOV. 5 at 8:00 PM
SYLVAN LAKE
THREE HILLS
Centennial Place Arena
FRIDAY NOV. 5 at 8:00 PM
ROCKY
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY NOV. 5 at 8:00 PM
HIGH RIVER
OKOTOKS
Murray & Piper Arena
SATURDAY NOV. 6 at 7:00 PM
ROCKY
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY NOV. 6 at 8:00 PM
STETTLER
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
SATURDAY NOV. 6 at 8:00 PM
COCHRANE
MEDICINE HAT
Kinplex
SATURDAY NOV. 6 at 8:00 PM
OKOTOKS
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY NOV. 6 at 8:00 PM
LOMOND
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY NOV. 6 at 8:30 PM
AIRDRIE
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SATURDAY NOV. 6 at 8:30 PM
SYLVAN LAKE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SUNDAY NOV. 7 at 2:00 PM
PONOKA
THREE HILLS
Centennial Place Arena
SUNDAY NOV. 7 at 3:00 PM
STETTLER
COCHRANE
Cochrane Arena
SUNDAY NOV. 7 at 4:15 PM
MEDICINE HAT
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY NOV. 7 at 7:30 PM
COALDALE
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
WEDNESDAY NOV. 10 at 7:45 PM
MOUNTAINVIEW
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
WEDNESDAY NOV. 10 at 8:30 PM
AIRDRIE
THREE HILLS
Centennial Place Arena
THURSDAY NOV. 11 at 4:30 PM
MEDICINE HAT
COALDALE
Coaldale Sportsplex
FRIDAY NOV. 12 at 7:00 PM
RED DEER
KAINAI
Kainai Sports Centre
FRIDAY NOV. 12 at 7:30 PM
MOUNTAINVIEW
STETTLER
Stettler Recreation Centre
FRIDAY NOV. 12 at 7:30 PM
COALDALE
LOMOND
Vulcan Arena
FRIDAY NOV. 12 at 8:00 PM
COCHRANE
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY NOV. 12 at 8:00 PM
THREE HILLS
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY NOV. 12 at 8:30 PM
SYLVAN LAKE
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY NOV. 13 at 7:00 PM
OKOTOKS
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY NOV. 13 at 8:00 PM
HIGH RIVER
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY NOV. 13 at 8:00 PM
STRATHMORE
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY NOV. 13 at 8:30 PM
AIRDRIE
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
SATURDAY NOV. 13 at 8:30 PM
COCHRANE
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SUNDAY NOV. 14 at 2:45 PM
LOMOND
MEDICINE HAT
Kinplex
SUNDAY NOV. 14 at 3:00 PM
ROCKY
PONOKA
Ponoka Culture & Recreation Complex
SUNDAY NOV. 14 at 3:30 PM
SYLVAN LAKE
STETTLER
Stettler Recreation Centre
FRIDAY NOV. 19 at 7:00 PM
COALDALE
KAINAI
Kainai Sports Centre
FRIDAY NOV. 19 at 8:00 PM
LOMOND
HIGH RIVER
Bob Snodgrass Recreation Complex
FRIDAY NOV. 19 at 8:00 PM
MEDICINE HAT
AIRDRIE
Ron Ebbesen Arena
FRIDAY NOV. 19 at 8:00 PM
STETTLER
THREE HILLS
Centennial Place Arena
FRIDAY NOV. 19 at 8:30 PM
RED DEER
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY NOV. 20 at 7:00 PM
SYLVAN LAKE
KAINAI
Kainai Sports Centre
SATURDAY NOV. 20 at 7:30 PM
HIGH RIVER
COCHRANE
Cochrane Arena
SATURDAY NOV. 20 at 7:30 PM
STETTLER
ROCKY
Rocky Arena
SATURDAY NOV. 20 at 8:00 PM
PONOKA
COALDALE
Coaldale Sportsplex
SATURDAY NOV. 20 at 8:00 PM
LOMOND
MOUNTAINVIEW
Didsbury Memorial Complex Arena
SATURDAY NOV. 20 at 8:00 PM
THREE HILLS
RED DEER
Servus Arena
SATURDAY NOV. 20 at 8:30 PM
OKOTOKS
STRATHMORE
Strathmore Family Centre Arena
SUNDAY NOV. 21 at 3:00 PM
AIRDRIE
COCHRANE
Cochrane Arena
SUNDAY NOV. 21 at 4:15 PM
PONOKA
MEDICINE HAT
Kinplex
MOST POINTS
GOALIE LEADERS - SAVE %
CA
.0
Goalie SV%
J Aellen .0
S Arthur .0
E Barrows .0
L Brassard .0
SOUTH DIVISION
Team GP W L OTL PTS
Coaldale 0 0 0 0 0
Cochrane 0 0 0 0 0
High River 0 0 0 0 0
Kainai 0 0 0 0 0
Lomond 0 0 0 0 0
Medicine H.. 0 0 0 0 0
Okotoks 0 0 0 0 0
Strathmore 0 0 0 0 0
NORTH DIVISION
Team GP W L OTL PTS
Airdrie 0 0 0 0 0
Mountainvi.. 0 0 0 0 0
Ponoka 0 0 0 0 0
Red Deer 0 0 0 0 0
Rocky 0 0 0 0 0
Stettler 0 0 0 0 0
Sylvan Lak.. 0 0 0 0 0
Three Hill.. 0 0 0 0 0
PLAYER OF THE WEEK

ALEX DEYOUNG

Sean Michalevich of the Stettler Lightning scored five times and added two assists in two games. The 19-year-old Stettler product scored a hat trick in a 12-4 win over Ponoka on Nov. 7. And the 6-foot-3, 210-pounder was right back at it the next night with a pair of goals and two assists in a 6-4 victory over the Stamps.

VIEW PROFILE

MARCH 6, 2020

HJHL Three Stars of Round 2

HJHL Three Stars of Round 2

Scott Fisher

Three Stars

1. Jace Paarup, Red Deer Vipers — Paarup led all HJHL skaters in both goals (nine) and points (15) in the second round of the post-season. Those heroics weren't quite enough as the Vipers fell in seven games to the Wranglers.

2. Braidon Westin, Sylvan Lake Wranglers — The Condor, Alta., product played a major role in Sylvan Lake making it through to the North Division final, piling up four goals and a dozen points in the Wranglers' seven-game victory.

3. Devin Reagan, Okotoks Oilers — The High River Flyers came into the series fresh off a first-round upset and looking for another. Reagan was having none of it. The Bisons backstop posted two shutouts and stopped 117 of 119 shots in the series for a 0.50 goals-against average and .983 save percentage.

 

Previous winners

Playoffs

Round 1: Layne Sniher, Logan Leroux, Ethan Woodward

Regular season

Week 1: Josh Gette, Canon Whitbread, Brennan Schwark

Week 2: Lucas Muenchrath, Erik Rost, Devyn Stewart

Week 3: Tyson Scott, Jordan Lott, Kyle Bracko

Week 4: Jayden Bexte, Tyler Witzke, Devin Reagan

Week 5: Dean Olenyk, Mason Fischer, Tyler Petrie

Week 6: Mason Sande, Dawsen Savage, Jackson Little

Week 7: Tyson Scott, Chase Honess, Ryan Davis

Week 8: Dawsen Savage, Jason Creighton, Travis Gerrard

Week 9: Jake Snashall, Keaton Sawicki, Josh Russo

Week 10: Matt Sylvester, Devon Carroll, Noah Irvine

Week 11: Brayden Dunn, Tyson Scott, Brendan Bardwell

Week 12: Nathan Fox, Ryan Chambers, Jace Paarup

Week 13: Michael McTighe, Alan Klinck, Tyson Scott

Week 14: Chandler Aleman, Justin Paarup, Carter Layden

Week 15: Justin Paarup, Jaycob Masciangelo, Devon Carroll

Week 16: Bailey Nesbitt, Garret Vander Ploeg, Josh Gette

Week 17: Dean Olenyk, Layne Sniher, Kole Fujita

Week 18: Dean Olenyk, Rylan Burns, Mason Fischer

Week 19: Landon Siegle, Kieran Bulloch, Tyler Petrie

Week 20: Erik Garber, Jayden Hendricks, Kodan Smallboy

RECENT HEADLINES
© 2021, HERITAGE JUNIOR HOCKEY LEAGUE. ALL RIGHTS RESERVED.

Design, Hosting, Online Registration & Administration Tools By:Powered By:
Sports Administration & Management, Online Registration, Stores, Professional Websites for Amateur Sports Teams, Leagues, Tournaments & Associations

ADMIN LOGIN